Синдром подразненого кишечника Синдром подразненого кишечника
Спазми, болі в животі, порушення стулу, здуття.
Чому це зі мною відбувається?

Дискомфорт вносить неприємні корективи в наші плани, тому ми намагаємося якомога швидше позбутися від нього. Спазм і біль ми намагаємося перемогти спазмолітиками або болезаспокійливими, закрепи - проносними препаратами і т.д. Для кожної ознаки порушення травлення в аптечці знаходиться свій ефективний препарат, проте, їх застосування вирішує проблему тут і зараз. Потім дискомфорт може повернутися знову і знову, а ми розмірковуємо, що відбувається.


Але що якщо всі ці симптоми - не окремі проблеми, а мають спільну причину?


Синдром подразненого кишечника (СПК)

Причиною може бути СПК, симптоми якого можуть зустрічатись більш ніж у 20% населення. Це захворювання по праву вважається одним з найбільш розповсюджених у світі1. При цьому в животі можуть з’являтися больові відчуття, спазми і підвищене газоутворення в поєднанні з порушеннями стулу — діареєю або закрепом.

Чому «синдром»?

Синдром подразненого кишечника - комплекс симптомів, характерних для певного захворювання. Тобто, всі характерні для цього стану ознаки об’єднуються однією назвою2.

Чому «подразнений»

Подразнення - теж не зовсім звичний опис для того, що в дійсності відчуває цей орган. Ми звикли, що подразнення може бути пов'язане із запаленням, відчуттям печіння або свербіння. При синдромі подразненого кишечника запалення не виявляють, орган сигналізує про проблеми рядом мінливих симптомів, що не пов'язані з ураженням тканин.

Симптомы СРК

Причини СПК

Чому виникають неприємні симптоми?
Це, напевно, ключове питання, яке задає собі кожен, хто з ним стикається

Можливо, вони викликані стресом?
А раптом проблеми в животі – наслідки неправильного харчування
або порушення мікрофлори кишечника?

Появу симптомів СПК пов'язують з кількома причинами3:

  1. 1.Cтресові ситуації, депресії, тривоги і втома.
  2. 2.Порушення в харчуванні.
  3. 3.Перенесені інфекції ШКТ і розлади.
А що ви знаєте про СПК?

В цілому можна сказати, що синдром подразненого кишечника нерозривно пов’язаний зі способом життя людини. Найчастіше він зустрічається серед молодих людей віком від 30 до 45 років⁵. Цьому вікові властиві емоційні перенавантаження в сукупності з нерегулярним харчуванням та сидячим способом життя. Брак часу на здорове харчування та відпочинок може спровокувати дискомфорт навіть у активних людей.

Окремо варто відзначити, що найчастіше з симптомами СПК стикаються молоді жінки⁵. Це пояснюється тим, що нервова система жінки від самого початку володіє підвищеною чутливістю у порівнянні з чоловічою. Жінки за своєю природою більш емоційні, схильні до швидких змін настрою і тривожності.

Симптоми СПК

Тепер поговоримо про них докладніше. Типовими його проявами можна вважати спазми, кишкові кольки або біль у животі. Больові відчуття можуть супроводжуватися порушеннями стулу, діареєю або закрепом. Нерідко дискомфорт супроводжується метеоризмом, який виникає після їжі.

Спазм/біль у животі
+
Порушення стулу
діарея або закреп
Здуття живота
=
Кишечник «подразнений»

Спазм — різке скорочення гладком’язових клітин кишечника, за яким не йде розслаблення. При цьому людина відчуває неприємні різкі больові відчуття. Біль при синдромі подразненого кишечника часто короткочасний, мінливий за інтенсивністю, характером і локалізацією. Він може надовго зникати, а потім з'являтися знову і посилюватися після порушення дієти, при сплеску емоцій, на тлі нервової та фізичної перевтоми. Крім цього характерно практично повна відсутність болю та інших симптомів вночі.

Закреп виникає, коли стінки органу не можуть забезпечити необхідного просування вмісту.

Здуття більшою мірою проявляється спільно з закрепом. Тривале знаходження вмісту провокує процеси бродіння, виділення газів і, як наслідок, відчуття здуття.

Діарея (пронос) — зазвичай це наслідок посилення моторики. Коли стінки кишечника починають посилено скорочуватися, вміст дуже швидко просувається уздовж нього.

Залежно від симптомів, що переважають СПК можна розділити на кілька типів:

  • СПК з діареєю
  • СПК з переважанням закрепу
  • СПК з чергуванням діареї та закрепу

Тепер докладніше розповімо про те, чому кишечник проявляє "подразнення" таким чином.

Як і у будь-якого органу, у нього є свої функції в організмі людини. Саме тут відбувається процес перетравлення після прийому їжі і засвоєння поживних речовин. Щоб процес травлення проходив без порушень, вміст повинен перемішуватися і просуватися вздовж кишечника. Таким способом він виконує рухову функцію.

Рух відбувається за рахунок гладком'язових клітин, які складають стінки кишечника. Ці клітини виконують особливу функцію: поперемінно скорочуються і розслабляються, приводячи кишечник «в рух». Однак при СПК робота кишечника порушується. В результаті організм сигналізує больовими відчуттями, а їжа просувається або занадто швидко, або занадто повільно, в додаток провокуючи здуття.

Порушення моторики кишечника лежить в основі появи симптомів «подразненого» кишечника.

Симптоми синдрому подразненого кишечника можуть також іноді супроводжуватися загальним нездужанням4:

Головним
болем
Підвищеною
стомлюваністю
Порушенням
сну
Посиленим
серцебиттям
Погіршенням
апетиту

Лікування синдрому подразненого кишечника

Коли ми стикаємося зі станом «подразненого» кишечника, буває важко об’єднати симптоми в єдину проблему. А адже саме від цього залежить успішність позбавлення від дискомфорту. Лікування окремих симптомів СПК може не дати результату надовго, і проблеми виникають знову і знову4.

Що ж робити?

Методи лікування синдрому подразненого кишечника спрямовані не тільки на те, щоб зняти симптоми. Важливо діяти комплексно: не усувати окремі прояви, а відновити роботу кишечника, щоб дискомфорт не порушував звичні плани.

Покращити стан можна не тільки лікарськими препаратами, але і деякими змінами способу життя. В першу чергу рекомендують замислитися про режим харчування та стабілізацію емоційного стану.

Пошук балансу між роботою і відпочинком

Пошук балансу між роботою і відпочинком  — непросте завдання.

Рекомендується уникати стресових ситуацій і спокійніше реагувати на проблеми.

Правильна дієта

Починати лікувати синдром подразненого кишечника потрібно з дотримання правильної дієти. Це — важлива умова поліпшення самопочуття і попередження неприємних ознак захворювання.

При цьому готуватися до дієти у звичному розумінні цього слова не потрібно. Для лікування СПК застосовують спеціальну схему харчування, яка передбачає скорочення в раціоні продуктів, що містять велику кількість жирів і вуглеводів. Не менш важливо мати трохи більше дисципліни, щоб дотримуватися дробового режиму харчування, а також спостерігати за реакціями організму на певні продукти, щоб скласти відповідний раціон. Допомогти в цьому може використання харчового щоденника.

За допомогою різноманітних рецептів можна домогтися "спокою" кишечника. Потрібно тільки пам'ятати, що деякі продукти (бобові, молоко, капуста) сприяють бродінню. Від них краще відмовитися або обмежити їх вживання, щоб зайвий раз не провокувати симптоми СПК.

Медикаментозна терапія

У лікуванні СПК препарати призначають практично завжди, особливо коли звичний ритм життя порушують спазми і болі в животі, порушення стулу, здуття. Безумовно, це не означає, що приймати лікарські препарати — єдина можливість лікувати синдром. Безліч зовнішніх чинників, які провокують збої, неможливо виключити з життя відразу. Будь то стрес або неправильне харчування — необхідна тривала робота над собою і способом життя. Робити це набагато легше, коли у кишечнику є надійний помічник, який не дає йому показувати своє «подразнення» повторюваними неприємними симптомами.

Для того, щоб лікування синдрому подразненого кишечника було успішним, препарати повинні забезпечити комплексний підхід, тобто боротися відразу з декількома симптомами — коригувати спазми і болі в животі, порушення стулу або здуття. Цього можна досягти тільки коли препарат має відновлюючу дію на моторику. Відновлення моторики вимагає курсового прийому, а значить лікарський препарат повинен мати сприятливий профіль безпеки для самостійного курсового застосування.

Як лікувати подразнений кишечник?
Для відновлення нормальної
роботи кишечника варто задуматися
про дотримання дієти.
Дізнатись детальніше
Дуспаталін®, таблетки по 135 мг
Для правильного лікування важливо звернутися до лікаря і приймати препарат, який забезпечує комплексний вплив на всі симптоми «подразненого» кишечника - спазми і біль у животі, порушення стулу, а також здуття.
Читати про препарат
Що відбувається в кишечнику при СПК?
Мікрофлорою прийнято називати сукупність різних мікроорганізмів, які живуть в тому чи іншому середовищі.
Дізнатись більше
1.За даними Всесвітньої Організації Гастроентерологів, наСПК страждає від 9 до 23% людей у світі. World Gastroenterology Organization Global Guideline 2015 2.Spiller R, Aziz Q, Creed F, et al. Guidelines on the irritable bowel syndrome: mechanisms and practical management Gut 2007;56:1770–98. 3. Spiller, R. Guidelines on the irritable bowel syndrome: mechanisms and practical management / Spiller R, Aziz Q, Creed F, et al // — 2007. — 56:1770–98. 4. Минушкин О.Н., Елизаветина Г.А., Ардатская М.Д. Лекарственная терапия функциональных расстройств кишечника и желчевыводящей системы, протекающих преимущественно с абдоминальными болями и метеоризмом. Клиническая фармакология и терапия.2002;1:24:26